Americké vs. ukrajinské výdaje na obranu Ukrajiny

Reklamy

Pokud bude nějaký „ruský šváb“ tvrdit, že Amerika bude bojovat proti Rusku do posledního Ukrajince, nebude daleko od pravdy. USA vydaly za poslední měsíce téměř stejně peněz na obranu Ukrajiny, jako Ukrajina samotná za celou dobu války s Ruskem od roku 2014. Ukrajina mezi lety 2014 a 2021 vydala celkem cca 34 miliard USD, zatímco Spojené státy vydaly od března čistě na vojenskou pomoc přes 36 miliard USD.

Joe Biden požadoval, aby Sněmovna reprezentantů USA schválila pomoc na obranu proti Ruské federaci ve výši 33 miliard USD. Sněmovna ale pomoc navýšila o humanitární položky na 40 miliard USD. Návrh prošel valnou většinou, proti byli jen republikáni. Návrh musí projít senátem, ale kvůli převaze demokratické strany je to jen formalita. Doposud USA schválily celkovou pomoc přesahující 13 miliard USD, která je rozdělena na víc položek, z toho 3,5 miliardy USD šly přímo na vojenské zásoby pro Ukrajinu. USA dále posílají nové zbraně některým státům, které Ukrajině pošle své zastaralé zbraně, například ty sovětské výroby. To se netýká České republiky, která na podobné dohodě pracuje s Německem.

Celá vojenská pomoc Ukrajině z USA tak přesahuje 36 miliard USD, plus další miliardy právě na nové zbraně zemím, které Ukrajině dodají své starší kusy vojenské techniky. Ukrajina na obranu vydává více peněz až od roku 2016. Do té doby se držela na zhruba třech miliardách dolarů ročně, a to i přes první ofenzivu Ruska a separatistů v oblasti Donbasu a převzetí Krymu. Výdaje stouply až se zvolením Volodymyra Zelenskeho, který předpokládal stupňování konfliktu s Ruskem a „velkou válku.“ I tak to zdaleka nestačí a míra korupce na Ukrajině nutí mnohé aktivní záložníky z armády odejít, protože se jim nedostává ani zásob jídla.

Zdroje:

Reklamy

https://edition.cnn.com/2022/05/10/politics/house-vote-ukraine-aid-bill/index.html

https://www.nytimes.com/interactive/2022/03/18/upshot/ukraine-aid-details.html

https://www.statista.com/statistics/1293277/ukraine-military-spending/

https://www.thetimes.co.uk/article/corruption-leaves-ukrainian-reserves-without-weapons-and-supplies-9xg3x9knh

Diskuse Facebook

1 komentář

Komentáře jsou uzavřeny.